You are currently viewing Czy hipnoza online na prawdę działa?

Czy hipnoza online na prawdę działa?

Hipnoza online

Witaj Czytelniku!

Dziś porozmawiamy o jednym z ciekawszych zagadnień współczesnej psychologii: hipnozie online. Zastanawiałeś się kiedyś, czy takie sesje naprawdę mogą przynieść korzyści? 

Często słyszę pytania – czy hipnoza online na prawdę działa? To nie potrzeba spotkania w gabinecie? 

Odpowiem Ci w tym artykule na te pytania. 

Spis Treści
  1. Hipnoza – definicja
  2. Jak wygląda hipnoza online?
  3. Co mówią badania naukowe?
  4. Ograniczenia w prowadzeniu hipnozy online
  5. Czy hipnoza online na prawdę działa?

Hipnoza – definicja

Ale poczekaj chwilę, co to właściwie jest hipnoza?  Hipnoza to naturalny stan umysłu, stan świadomości, podczas którego:

  1. Uwaga jest skoncentrowana do wewnątrz
  2. Percepcja bodźców płynących z zewnątrz jest zmniejszona,
  3. Zwiększa się zdolność reagowania na sugestie, które są zgodne z systemem wartości i potrzebami osoby w hipnozie.
[Definicja pochodzi z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego APA w Journal of Clinical Hypnosis 2015]
 

Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć wewnętrzny świat emocji i uczuć i w konsekwencji, zmienić te nawyki, które nam nie służą.

Terapia z wykorzystaniem hipnozy jest używana do różnych celów, takich jak zmiana nawyków, redukcja stresu czy nawet powrót do doświadczeń z przeszłości (hipnoza regresyjna) aby uwolnić konflikt emocjonalny, który wtedy nie został rozwiązany.

Jak wygląda hipnoza online?

Hipnoza online to współpraca, która odbywa się na odległość z wykorzystaniem narzędzi video konferencyjnych, takich jak Google Meet czy Skype.

Sesja ma podobny przebieg jak w przypadku spotkania twarzą w twarz. Rozpoczyna się od rozmowy wstępnej, podczas której hipnoterapeuta zapyta Cię o Twoje wyzwania, następnie opowie czym jest hipnoza i odpowie na wszystkie Twoje pytania a kolejno, poprowadzi dla Ciebie sesje hipnozy.

Czy taką współpracę bezpiecznie można prowadzić na odległość?

Tak, obecność 1:1 nie jest konieczna aby prowadzić z sukcesem dla Klientów sesje hipnozy. 

Dlaczego?

Każda hipnoza to tak na prawdę autohipnoza. Osoba sama dokonuje zmian w swoim umyśle, hipnoterapeuta zaś pokazuje, w jaki sposób może skutecznie tego dokonać. 

Czy hipnoza online jest równie skuteczna jak terapia stacjonarna?

Jednym z najczęściej pojawiających się mitów jest przekonanie, że hipnoza online nie jest tak skuteczna jak ta przeprowadzana w gabinecie. W rzeczywistości skuteczność hipnoterapii nie zależy od miejsca, w którym się odbywa, ale od zaangażowania klienta oraz doświadczenia terapeuty. Badania potwierdzają, że sesje online mogą przynieść takie same efekty jak te stacjonarne. W obu przypadkach najważniejsze jest Twoje otwarcie na proces i gotowość do zmiany.

Czy można łatwo skoncentrować się podczas sesji online?

Niektórzy obawiają się, że praca z hipnoterapeutą za pośrednictwem komputera może rozpraszać i utrudniać wejście w stan hipnozy. W rzeczywistości, podczas sesji hipnoterapii online, wiele osób czuje się jeszcze bardziej zrelaksowanych, ponieważ przebywają w dobrze znanym i komfortowym środowisku – we własnym domu. Hipnoterapeuta pomoże Ci osiągnąć stan głębokiego relaksu, a odpowiednie przygotowanie miejsca (np. zadbanie o ciszę i wygodną pozycję) pozwoli na pełną koncentrację.

Co się stanie, jeśli połączenie internetowe zostanie przerwane?

Jest to jedna z najczęstszych obaw związanych z terapią online. Powrót do  świadomości następuje w sposób naturalny, jeśli kontakt zostanie zerwany. W praktyce klient otwiera wtedy oczy i ponawia połączenie a hipnoterapeuta daje dodatkowe ćwiczenie relaksacji, by klient ponownie się koncentrował.

Hipnoterapia to proces, w którym klient jest w pełni bezpieczny, nawet jeśli połączenie techniczne zostanie przerwane. Można też zawsze ustalić alternatywne formy kontaktu na wypadek takich sytuacji.

Czy hipnoza online na prawdę działa?

Podsumowując, czy hipnoza online działa? Zdecydowanie tak. Nawiązując do artykułu: Hipnoza online – jak wygląda współpraca przez Internet, to nie forma terapii ma znaczenie, a chęć zmiany i silne postanowienie, by dokonać ważnych zmian w Twoim życiu. 

Dodaj komentarz